Zamki językowe przypominają tradycyjne zamki, z tym, że mocowane są na tylnych powierzchniach zębów. Stosowane są wówczas, gdy widoczność aparatu jest całkowicie niepożądana. Umieszczenie zamków z tyłu zębów pozwala niemal całkowicie ukryć fakt poddawania się leczeniu. Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów.
Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem).
Współczesne aparaty mogą być praktycznie niezauważalne, co nie ma jednak żadnego wpływu na ich efektywność. Mimo wszystkich zalet warto mieć na uwadze również wady, a przede wszystkim jedną – aparaty są często źródłem bólu dla pacjenta. Stałego aparatu, w porównaniu do ruchomego, nie można samodzielnie zdjąć z zębów. Te aparaty na tyły zębów są droższe od takich zwykłych z przodu te aparaty na tył kosztują miej wiecej ok.
Może Pani wysunąć całą żuchwę do przodu, ale to jest ruch wykonany w stawie skroniowo-żuchwowym, czyli tylko czasowy. Dlatego pozostaje jedynie cofnięcie zębów szczęki, a to możemy wykonać jedynie, gdy z tyłu szczęki jest miejsce. W Pani przypadku ortodonta chce je uzyskać przez usunięcie zębów przeleczonych kanałowo.
Pacjent do wyboru ma aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, porcelanowymi lub wykonanymi z tworzyw sztucznych, bądź też ukryte z tyłu zębów – aparaty językowe. Zazwyczaj korekcja aparatami stałymi trwa od do lat. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie jednego lub więcej zębów tak, by w rezultacie otrzymać optymalne.
Najpopularniejszą metodą stosowaną w prostowaniu zębów jest aparat ortodontyczny, który bardzo często może być szalenie niewygodny dla pacjenta. W przypadku metalowych aparatów, metalowe druciki są przymocowane do przedniej strony zębów za pomocą zamków, na każdym zębie z osobna. Te metalowe druciki w połączeniu z zamkami są stopniowo coraz mocniej zaciskane w miarę. Jak myje się zęby z aparatem ortodontycznym? Przy noszeniu aparatów ruchomych jest to łatwe.
Po zdjęciu aparatu zęby myjemy normalną szczoteczką i pastą do zębów, a aparat dedykowaną do aparatów szczoteczką i pastą, aby nie porysować struktury aparatu. Dlatego osoby, które noszą aparat, nie wychodzą z domu bez kosmetyczki z przyborami do mycia zębów. Mając je przy sobie, można po posiłku w restauracji czy stołówce, natychmiast udać.
Mam ten sam problem, tzn. Aparat stały wymaga więcej czynności. Już po kilku godzinach zaczęły boleć mnie od niego zęby. Mam wrażenie, że ten aparat znowu je przesuwa.
Największy ból czuję w okolicy prawej dwójki - jakby była pchana do tyłu, a co dziwniejsze.
Występowanie bólu po wizycie jest zjawiskiem normalnym i świadczy o postępującym leczeniu i korekcie zgryzu. Po miesiącach od założenia aparatu dyskomfort po wizytach kontrolnych po kilku godzinach ustępuje i noszenie aparatu ortodontycznego staje się wtedy bezbolesne. W razie silnego bólu lub jakichkolwiek wątpliwości należy kontaktować się z lekarzem prowadzącym. Co może uśmierzyć ból zębów (aparat ortodontyczny) ? Założyłam wczoraj aparat ortodontyczny stały i bolą mnie zęby.
Dzięki za odpowiedzi, na prawdę pomogłyście mi. Nie wiem komu dać pkt. Rozwiązaniem byłoby najpierw ponowne założenie aparatu na jakiś czas, a potem noszenie dodatkowego aparaciku, którym byłyby niewidoczne druciki umocowane z tyłu zębów.
Jak zbudowany jest aparat stały i jak wygląda jego założenie? Otóż składa się on z zamków i drutu ortodontycznego, który jest mocowany do zamka. Ortodonta za pomocą ortodontycznego kleju nakłada na powierzchnię zęba w odpowiedniej pozycji jeden zamek. Do zębów trzonowych przyklejane są rurki lub pierścienie. Dla zobrazowania mojej wady dołączam zdjęcie z internetu, które mniej więcej unaocznia mój problem z jedynkami.
W stosunku do tego zdjęcia moja górna prawa dwójka ustawiona była jeszcze bardziej z tyłu. Reszta zębów w górnym łuku ustawiona była mniej więcej równo. Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego przy po- mocy przezroczystych, biokompatybilnych nakładek, które prostują zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, a ich działanie jest bezbolesne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Z boku wykonana jest pętla z drutu mm, naciskająca od strony policzkowej na zęby ustawione w zgryzie przewieszonym.
Masa akrylowa musi być od strony podniebiennej usunięta. Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.