środa, 18 stycznia 2017

Budowa krwi i jej funkcje

Ruch krwii w tych naczyniach wywołują skurcze SERCA. Rola krwi jest bardzo zróżnicowana, wyróżnia się jej trzy główne funkcje: transportową, obronną i homeostatyczną (czyli utrzymującą stałość parametrów biochemicznych i biofizycznych organizmu). Funkcja transportowa Najważniejszą z nich jest funkcja transportowa.


Funkcje krwi: - Dostarcza do wszystkich komórek organizmu tlen i substancje odżywcze, - Pobiera z komórek dwutlenek węgla i inne zbędne produkty przemiany materii, - Transportuje związki regulujące prace organizmu, - Bierze udział w regulacji temperatury ciała, - Zwalcza czynniki chorobotwórcze. Pojęcia: HEMOGLOBINA- czerwony barwnik.

Komórki krwi (elementy morfotyczne) powstają w szpiku kostnym. Z wyjątkiem erytrocytów mają kształt kulisty. Jedne (erytrocyty i płytki) nigdy (w warunkach prawidłowych) nie opuszczają krwi, dla innych (leukocyty) krew jest przede wszystkim środkiem transportu, doprowadzającym je do tkanek, gdzie pełnią swe funkcje.


Wątroba leży w prawym podżebrzu pod. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu. Oprócz tego, poprzez stałe ciśnienie wywierane na ściany naczyń krwionośnych, krew spełnia także funkcje podporowe.


W związku z tym krew odpowiada za ruch narządu (erekcja, odnóża pająka) lub całego organizmu (dżdżownicowate). Wielkość i kształt śledziony w dużej mierze zależą od stopnia wypełnienia jej krwią.

Przy chorobach zakaźnych, takich jak dur brzuszny (tyfus) czy zimnica (malaria), jej waga sięga nawet kilku kilogramów. W śledzionie znajdują się liczne rozgałęzione tętnice oraz żyły śledzionowej, którymi krew wpływa i dociera do narządu. Obmacując brzuch nie wyczujemy śledziony.


Jest ona zlokalizowana w łuku żebrowym. Gdy leżymy, jej długa oś biegnie wzdłuż dziesiątego żebra. Dopuszcza się pobranie krwi bez zachowania powyższych zaleceń, ale tylko dla nielicznej grupy badań, lub na wyraźne zlecenie lekarza. Stanowi objętości krwi ssaków.


Całkowita objętość krążącej krwi – ok. Podstawową funkcją krwi jest utrzymanie stałości wewnętrznego środowiska organizmu czyli homeostazy. Powstałe z rozpadu produkty, razem z krwią, przekazywane są do wątroby, gdzie tworzony jest z nich składnik żółci – bilirubina. Krew – tkanka płynna organizmu. Ich funkcją jest transportowanie tlenu w układzie krwionośnym.


Uczniowie poznają elementy składowe krwi, ich charakterystykę i funkcje. Wprowadzone zostają pojęcia: leukopenia, leukocytoza, hemoliza, komórki macierzyste. Seria otwartych zadań maturalnych, które skupiają się na funkcjach oraz budowie układu krwionośnego człowieka.


Zadania zawierają odpowiedzi. Osocze Osocze stanowi krwi.

Jesteś uczniem i chcesz pomagać w rozwoju maturalnej strony z biologii oraz chemii? Pomimo, iż w sercu znajduje się stale znaczna ilość krwi, to nie korzysta ono z jej zasobów. Serce posiada własny układ naczyń, zwany układem wieńcowym.


Budowa oraz funkcja serca. Jest to gęsta sieć drobnych naczyń, które znajdują się na powierzchni serca. Naczynia te bardzo często mogą ulegać zatkaniu i powodować. Morfologia krwi, służąca między innymi do ich oceny, należy do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, warto więc dowiedzieć się jaka jest norma krwinek czerwonych, w jakich stanach może być za dużo erytrocytów, a w jakich za mało. Erytrocyty, czyli krwinki czerwone to podstawowy składnik krwi odpowiedzialny za przenoszenie tlenu.


Jednak zbyt duże i powtarzające się uszkodzenia (przyczyną mogą być substancje hepatotoksyczne lub wirusy) prowadzą do zaburzeń w regeneracji, w wyniku czego zostaje zniszczona struktura wątroby, a co za tym idzie zaburzenie jej wydolności. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele spełnia funkcji i jak duży wpływ jej jakość ma na pracę całego organizmu. Jest to bardzo ważny składnik naszego organizmu - jej brak czy znaczny ubytek doprowadza szybko do śmierci.


Położenie i budowa wątroby. Jest niezwykle ukrwiona oraz pełni znaczącą funkcję w organizmie – oczyszczania go z toksyn. Jej większa część znajduje się pod prawym podżebrzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty