wtorek, 10 stycznia 2017

Endoproteza kości udowej

Endoproteza cementowa najczęściej zalecana jest dla pacjentów powyżej 65. Składa się z polietylenowej panewki, metalowego trzpienia oraz metalowej lub ceramicznej głowy. Endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego polega na wymianie całych powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej na metalową. Pomiędzy metalowymi powierzchniami endoprotezy umieszczana jest wkładka polietylenowa, która ślizga się na powierzchni elementu udowego, a czasem też piszczelowego. Złamanie szyjki kości udowej to uraz, który najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku.


Dochodzi do niego na skutek urazu mechanicznego, przy jednoczesnym osłabieniu kości poprzez osteoporozę, nowotwór, wrodzoną łamliwość kości czy też złe odżywianie.

Endoprotezy stawu biodrowego to sztuczne konstrukcje, zastępujące zniszczone i nieprawidłowo funkcjonujące elementy składowe stawu. Z tego względu elementy te muszą przypominać w budowie trzon kości udowej, jej głowę oraz panewkę stawu biodrowego. Właściwy dobór wszystkich składowych.


Wszczepienie endoprotezy prawego stawu biodrowego, martwica głowy kości udowej i zwyrodnienie kolana a ćwiczenia. Rehabilitacja po endoprotezie kolana. Rokowanie pacjenta i odzyskanie sprawności zależy nie tylko od odpowiedniego leczenia, ale także właściwie przeprowadzonej rehabilitacji. Złamania w obrębie szyjki kości udowej są zdecydowanie domeną osób starszych. Tego typu złamania u osób młodych są rzadkością ze względu na to, iż kość udowa jest bardzo gruba i mocna.


Złamanie kości udowej to złamanie typowe dla osteoporozy starczej.

Na złamanie kości udowej najbardziej narażone są kobiety po 60. U kobiet po menopauzie przyczyną złamania kości udowej jest brak estrogenów. Jest to implant, zastępujący zdegenerowany staw biodrowy. Pełna endoproteza biodra składa się z dwóch części: sztucznej panewki stawu i kuli (sztucznej głowy kości udowej), połączonej trzpieniem z trzonem kości udowej. W zależności od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych lekarz może założyć protezę pełną lub częściową.


W przypadku, gdy zastosowana zostanie endoproteza całkowita, wymieniona zostaje panewka oraz głowa kości udowej. Jeśli jednak lekarz podejmie decyzję o wykorzystaniu endoprotezy częściowej, panewka pozostaje nienaruszona, a proteza jest zakładana na miejsce usuniętej głowy kości udowej. W endoprotezach bezcementowych panewka mocowana jest na wcisk (press-fit) lub wkręcana do kości (panewki sferyczne lub stożkowe), trzpień mocowany jest do trzonu kości udowej na zasadzie wklinowania. W endoprotezie bezcementowej panewka z reguły składa się z części metalowej i wkładki polietylenowej.


Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta. Choruje na nadpłytkowość, poza tym jest zdrowy i sprawny, zawsze był b. Lekarze każą być dobrej myśli i mówią, że zagrożenie dotyczy głównie osób po r. Jest wiele odmian endoprotez stawu biodrowego. Można je podzielić na całkowite i częściowe. Jeżeli zakłada się endoprotezę całkowitą, na sztuczne elementy trzeba wymienić zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej.


Przy częściowej endoprotezie usuwa się tylko głowę kości udowej i zakłada w to miejsce protezę. Mimo dużej wartości tego zabiegu, nie wszyscy mogą go z niego skorzystać.

Następnie do kanału w kości udowej wprowadza się trzpień endoprotezy i umieszcza na nim metalową część implantu. Pod koniec wprowadza się dreny w okolice rany. Postępowanie po operacji. Po operacji endoprotezy stawu biodrowego pacjent trafia na obserwację – najpierw na OIOM, potem na salę obserwacyjną. Operacja biodra a endoproteza.


Podstawową metodą operacyjnego leczenia powyższych zmian w obrębie stawu biodrowego jest wszczepienie endoprotezy (tzw. alloplastyka stawu biodrowego). Endoprotezy całkowite (totalne), gdzie wymieniana jest zarówno panewka jak i głowa kości udowej. Endoprotezy połowicze – wymieniana jest tylko głowa kości udowej, stosowane w przypadku złamań u ludzi starszych. Ze względu na sposób mocowania w kości na: Endoprotezy bezcementowe, mocowane bezpośrednio w kości.


Do złamania kości udowej dochodzi najczęściej u osób starszych i sportowców. Najczęściej przyczynami złamanego uda są ciężkie upadki i wypadki komunikacyjne. Objawy to: ból okolicy stawu biodrowego lub samego biodra, obrzęk, stopa wykręcona na zewnątrz.


Leczenie złamania kości udowej polega na un.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty