wtorek, 27 stycznia 2015

Niemowlę macha rękami i nogami

Niespokojne machanie rękami i nóżkami u niemowlęcia może oznaczać wiele dolegliwości. Wśród nich znajdują się ból brzucha, kolka, wzdęcia. Machanie rękami i nogami 7-miesięcznego synka Witam! Moj miesieczny synek bardzo czesto w dzien macha rekoma i nogami.


Zdarza sie to podczas tego jak swobodnie lezy, jak sie z czegos cieszy.

Rozwija się dość szybko, przede wszystkim w rozwoju fizycznym prześciga normy. Bellonka-chyba każde niemowlę atakują jego własne rączki,u nas pomogło bardzo kładzenie dziecka na. Nie jest marudna, płaczliwa. Przecież noworodki mają całe mnóstwo niekontrolowanych odruchów. Machają rączkami i nóżkami, a nawet główką, jak się jej nie przytrzyma.


Mnie za to niepokoiły drgania kończyn. Mojej małej często się trzęsła nóżka albo rączka, ale konsultowaliśmy z pediatrą, która stwierdziła, że wszystko jest w porządku.

Moja córka ma miesiące. Mając niecałe miesiące zaczęła mieć problem ze spaniekrótko po zaśnięciu macha rączkami tak, że np. W ten sposób wybudzała się ze snu i tak w kółko przez całą noc. No wypisz wymaluj mój syn, skończył już 9m i ręce i nogi to mu spokoju nie dają, czasem to zasnąć nie może bo ciągle macha nogami i się wybudza.


Niemowlę ułożone na brzuchu zaczyna się podpierać na otwartych dłoniach albo wykonuje tzw. Dziecko podtrzymywane w pionie ugina nogi choć na moment potrafi przejąć swój ciężar ciała. Mam pytanie więc czy te objawy mogą wskazywać na jakieś autystyczne cechy, czy jest to normalny rozwój dziecka, jak odróżnić zdrowe machanie rączkami od tego już patologicznego, kiedy kręcenie, wprawianie przedmiotów w ruch jest normą, a kiedy zaczyna być niepokojące.


Jestem jakaś bliska obłędu, ciągle o tym myśle, czytam. Jestem wtedy w swoim świecie i kiedy ktoś mi przeszkodzi, jestem bardzo wściekła. Dodam, że macham tylko i wyłącznie w domu, gdy jestem sama lub przy rodzicach, bracie i dziadkach. Nikt z moich znajomych nie wie o tym, co robię, gdyż nigdy nie macham poza domem.


Czasami machanie zastępuje napinaniem mięsni lub ruszaniem nogami. Nadpobudliwe niemowlę wyrzuca nóżki, jak ją karmię piersią to macha nagą, łapie za nogę itp. Dla lepszego naświetlenia sytuacji dodam to, co myślę, że mogłoby mieć jakieś znaczenie.


Córka jest bardzo aktywnym niemowlakieod pierwszych tygodni chciała tylko, żeby ją nosić by mogła oglądać świat, nigdy nie leżała spokojnie, zawsze musiała być czymś “zajęta”, zawsze jest “w ruchu” (macha rękami, nogami).

Maluch, który się nudzi ma otwarte oczy i szuka czegoś, na czym mógłby zawiesić wzrok, wsłuchuje się także w dźwięki, które do niego dobiegają. Macha nogami i rękami i kiedy je zauważy na chwilę przestaje marudzić, żeby się dokładnie im przyjrzeć. Musisz mi je obciąć, bo inaczej podrapię sobie buzię (a przecież nie mogę wiecznie urzędować w rękawiczkach).


Jeśli bardzo się stresujesz, poczekaj, aż zasnę, będzie ci łatwiej, jak nie będę machać rękami. Weź małe nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, żeby mnie nie skaleczyć. Kiedy podciągamy je za ręce z pozycji leżącej, główka opada w tył.


Kiedy bierzemy je na ręce, nie potrafi utrzymać główki. Jest nadmiernie wrażliwe na głos lub dotknięcie (reaguje krzykiem, drżeniem, sztywnieje ze strachu). Ma trudności z odwodzeniem nóżek (sprawia to kłopot przy przewijaniu). Piski, gulgoty, grymasy, machanie rękami i nogami.


Wszystko to wydaje się bezładne i przypadkowe, ale w ten właśnie sposób niemowlak chce się z nami porozumieć. Nogami próbuje się odpychać, wyprostowuje je i pręży (warto ćwiczyć w powietrzu pedałowanie na rowerku jego nóżkami). Do tego często macha rękami i nogami, stale je wzmacniając.


Rozwój 4-miesięcznego dziecka wielu rodziców może na tym etapie zaskoczyć – dziecko bowiem z tygodnia na tydzień zmienia się nie do poznania. Jak zrozumieć niemowlaka? Również na brzuchu niemowlę zaczyna unosić z podłogi zgięte w łokciach ręce i wyprostowane w kolanach nogi. Ruch ten przygotowuje niemowlę do znacznie późniejszego (około 6. miesiąca życia) przemieszczania się wokół osi własnego ciała, czyli wokół siebie. Wzrok jest już całkiem dobrze rozwinięty.


Po zrobieniu kroku do przodu lewą ręką i prawą nogą nie udało mu się oderwać prawej ręki od podłoża w celu wykonania następnego kroku (rys. 11B i C). Gdy więc niemowlę zrobiło krok lewym udem, jego ciężar został przeniesiony poza punkt ciężkości i upadło w kierunku unieruchomionej prawej ręki (rys. 11D).


Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty