Napięcie nerwowe jest reakcją na trudne, stresujące sytuacje. Trwające krótkotrwale mobilizuje nas do działania, jednak długotrwałe stany napięcia nerwowego wyniszczają organizm. Ciągły stres prowadzi do ogólnego osłabienia, przewlekłego zmęczenia, spadku energii, trudności z zasypianiem. W ten sposób organizm próbuje poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu. Stres, nieprawidłowa postawa ciała, uraz również wpływa na mięśnie i powoduje ich nadmierne napięcie.
Napięcie mięśni może dotyczyć całego ciała i utrzymywać się nawet przez kilka lat.
Częstą przyczyną silnego napięcia mięśni pleców jest rwa kulszowa. Jakie są inne przyczyny napięcia mięśni? Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa) to schorzenie, w przebiegu którego układ nerwowy nie współpracuje prawidłowo z układem mięśniowym.
Droga impulsu nerwowego, która biegnie z mózgu do mięśni, jest uszkodzona. Skutkiem jest niedostateczna odpowiedź na ten impuls, co przejawia się zbyt luźnymi, wiotkimi mięśniami. Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest związany z układem nerwowym. Impulsy nerwowe, zanim dostaną się do mięśni, biegną przez piętra układu nerwowego.