Panewka stawu biodrowego (łac. acetabulum) – struktura anatomiczna w kości miednicznej tworząca powierzchnię stawową w stawie biodrowym (articulatio coxae). Obejmuje kość udową (femur). U człowieka kieruje się ona w bok i do przodu.
Na samym jej dnie znajduje się dół panewki (fossa acetabuli). Znajduje się tam tkanka tłuszczowa, kosmki maziowe. Złamania panewki stawu biodrowego jako uszkodzenia śródstawowe są bardzo często wskazaniem do leczenia operacyjnego w celu odtworzenia prawidłowego dopasowania powierzchni stawowych biodra, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo późniejszego rozwoju pourazowych zmian zwyrodnieniowych.
Dysplazja stawu biodrowego - diagnoza, objawy, leczenie. Polega ona zazwyczaj na spłyceniu panewki stawu i nie leczona może prowadzić do utykania dziecka i do szybkiej zmiany zwyrodnieniowej biodra u dorosłych. Gdy endoproteza stawu biodrowego ulega zwichnięciu, głowa konstrukcji może przemieścić się poza panewkę (tyłem lub przodem). Grozi to uszkodzeniem naczyń biodrowych i kolejną operacją.
Przyczyna zwichnięcia endoprotezy stawu biodrowego według niektórych badań może leżeć również w nieprawidłowych ustawieniach mechanicznych. Obie powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą, która jest bardzo wytrzymała, sprężysta i odporna na ścieranie. Obrąbek stawu biodrowego, mimo iż jest mało znaną strukturą naszego organizmu, pełni w nim bardzo ważną rolę. Ten chrzęstno – włóknisty pierścień wpływa na właściwe odżywienie chrząstki, poprawia stabilizacje głowy kości udowej w panewce, a także ją ochrania.
Wymiana stawu biodrowego.
Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Wiele osób błędnie zakłada, że stawem biodrowym jest najbardziej wystająca kość biodra, znajdująca się w okolicy dolnych partii jamy brzusznej. W rzeczywistości staw biodrowy utworzony jest z głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego kości miednicznej.
Staw biodrowy - lokalizacja. Zwyrodnienie stawu może być także konsekwencją tzw. Ta wada wrodzona prowadzi do niedorozwoju panewki stawowej.
Już na początku należy odciążać staw: zrzucić zbędne kilogramy, wspierać się na lasce, korzystać z fizykoterapii , wykonywać odpowiednie ćwiczenia, by wzmocnić mięśnie. W przypadku leczenia uszkodzenia obrąbka panewki stawu biodrowego stosuje się leczenie zachowawcze albo chirurgiczne. Pierwsze z nich dotyczy zaprzestania bądź ograniczenia aktywności fizycznej, a także wdrożenia postępowania przeciwzapalnego i przeciwbólowego (leki przeciwbólowe dostępne na rynku, okłady lodu). Endoprotezy stawu biodrowego to sztuczne konstrukcje, zastępujące zniszczone i nieprawidłowo funkcjonujące elementy składowe stawu.
Z tego względu elementy te muszą przypominać w budowie trzon kości udowej, jej głowę oraz panewkę stawu biodrowego. Właściwy dobór wszystkich składowych. Szanowny Panie, złamanie panewki stawu biodrowego należy do powaznych urazów układu narządu ruchu. Jest to złamanie śródstawowe i sposób jego leczenia zależy od typu złamania.
Nie wnikając w szczegóły w przypadku przemieszczeń dotyczących dużych fragmentów kostnych leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Stanowią wszystkich przypadków zachorowań na chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych. Są skutkiem wad wrodzonych lub nabytych, takich jak np.
Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego oznacza, że staw biodrowy noworodka uległ dyslokacji lub jest na nią podatny.
Panewka jest płytka, co nie pozwala na dopasowanie do niej głowy kości udowej. Również luźne więzadła mogą pozwalać głowie kości udowej na wyślizgiwanie się ze stawu. Endoproteza to sztuczny staw, który składa się z panewki (wydrążonej półkuli) i kuli zakończonej trzpieniem. Jest wiele odmian endoprotez stawu biodrowego.
Można je podzielić na całkowite i częściowe. Jeżeli zakłada się endoprotezę całkowitą, na sztuczne elementy trzeba wymienić zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej. Poznanie anatomii stawu biodrowego pozwoli lepiej zrozumieć na czym polega zabieg założenia endoprotezy stawu.
Głowa kości udowej osadzona jest na szyjce kości udowej. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Najczęstszym schorzeniem dotykającym staw biodrowy jest jego choroba zwyrodnieniowa spowodowana zbyt płytką panewka stawu (dysplazją), zużyciem, następstwami konfliktów udowo - panewkowych, czy uszkodzeń obrąbka. Pozbawiamy chorego na zawsze kawałka zdrowej kości ale unikamy uciążliwego i niebezpiecznego leżenia.
Za pomocą specjalnego kleju sklejamy odłamki panewki i wklejamy specjalną sztuczną panewkę. Oczywiście przedtem usuwamy głowę i szyjkę kości udowej. W to miejsce wklejamy udową część protezy.
Pierwszym i najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest ból w pachwinie, promieniujący do kolana, występujący w trakcie czynności związanych z obciążeniem tego stawu (np. przy chodzeniu). Aby zmniejszyć ból zwyrodniałego stawu biodrowego, chorzy utykają w trakcie chodzenia, zmniejszając w ten sposób nacisk na obciążony staw. Szczelina przełomu przechodzi na kość biodrową sięgając dolnej krawędzi stawu krzyżowo-biodrowego(staw nie objęty złamaniem). Złamanie tylko-dolnej krawędzi panewki prawego stawu biodrowego z oddzieleniem niewielkiego fragmentu kostnego.
Złąmanie prawej kości kulszowej. Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Bardzo proszę o jakiś kontakt do Pani, chciałabym uzyskać jakieś rady i podpowiedzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.