środa, 27 listopada 2019

Wpływ alkoholu na mózg

Picie dużych ilości alkoholu przez długi czas grozi m poważnych i trwałych zmian w mózgu. Uszkodzenie może powstać bezpośrednio pod wpływem alkoholu na mózg lub może być spowodowane pośrednio w wyniku ogólnie słabego zdrowia lub ciężkiej choroby wątroby. Według duńskich naukowców wyjaśnieniem takiego działania alkoholu może być jego wpływ na męskie hormony płciowe, takie jak testosteron.


Według przeprowadzonych badań, nawet ¾ mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem, skarży się także na problemy w sypialni, takie jak niskie libido, zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk. Zwłaszcza, gdy ten organ jest w trakcie rozwoju.

Liczne badania wykazały, że częste i duże spożycie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na mózg i prowadzi do wielu zmian. Badacze na samym wstępie podkreślają, że nadmierne spożycie etanolu bardzo szkodzi naszemu zdrowiu, więc z napojami wyskokowymi nigdy nie można przesadzać. Dostrzegają jednak pozytywny wpływ niewielkich dawek alkoholu. Eksperyment przeprowadzony na myszach potwierdził, że oddziaływanie wysokich dawek wywołuje stan zapalny układu nerwowego. ALKOHOL USZKADZA ISTOTĘ BIAŁĄ MÓZGU, SZCZEGÓLNIE W REGIONACH ODPOWIEDZIALNYCH ZA KONTROLĘ ZACHOWAŃ.


W alkoholizmie substancja biała w mózgu ulega uszkodzeniu, zwłaszcza w regionach odpowiedzialnych za kontrolę zachowań, czyli też za abstynencję. Zanim sięgniemy po kieliszek ulubionego napoju alkoholowego, warto zadać sobie pytanie - jaki wpływ wywiera on na ludzki organizm, ponieważ alkohol to nie jest zwykły, relaksujący, nieszkodliwy związek chemiczny. Wpływ alkoholu na szare komórki.

Sprawia natomiast, że nowe komórki powstają znacznie wolniej. Wykonane badania i pobrane próbki od osób pijących i niepijących nie wykazały znaczących różnic ani pod względem całkowitej liczby, ani gęstości neuronów. Bezpośrednio po wypiciu niewielkiej dawki alkoholu ciśnienie na krótko podwyższa się, po pewnym czasie obniża, a później wraca do normy. Jednakże po okresie kilkudniowego picia alkoholu zwyżki ciśnienia utrzymują się przez kilka dni. Objawy te są przez nasz odczuwalne w postaci problemów z poruszaniem się (chodzeniem), pamięcią (niezdolność do zapamiętywania zasłyszanych chwilę wcześniej informacji), zwolnionym czasem reakcji, bełkotliwą mową, zamazywaniem obrazu, problemami ze wzrokiem czy ogromną sennością.


Niszczący wpływ alkoholu na mózg znany jest od dawna. Alkohol ma bardzo rozległy wpływ na nasz mózg. Zarówno długotrwałe, jak i krótkie, intensywne spożywanie alkoholu wywołuje zmiany w psychice człowieka.


Tylko zaprzestanie nadużywania alkoholu może zatrzymać proces degene. Zażywane narkotyki lub inne substancje psychoaktywnych negatywnie wpływa na zdrowie i neuroprzekaźniki. Poziom dopaminy jest modyfikowany właściwie przez każdy narkotyk, ale najbardziej zmienia się on pod wpływem alkoholu, kokainy, metamfetaminy i amfetaminy.


Marta Banaszek, neurolog. Człowiek w wieku nastu lat przechodzi przez okres dojrzewania, który obejmuje przemiany nie tylko w obrębie układu płciowego i hormonalnego, ale również znaczne zmiany ośrodkowego układu nerwowego. Dojrzewające połączenia neuronalne poprawiają. Choć alkohol może mieć negatywny wpływ na wszystkie komórki i narządy, to mózg jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu i już w czasie ciąży może zostać uszkodzony.


Pod wpływem alkoholu ludzie czują się szczęśliwi, łatwiej nawiązują kontakty z innymi i mają mniejsze zahamowania podczas wyrażania swoich myśli.

Ujmując rzecz naukowo, alkohol należy do depresantów, co nie oznacza wcale, że wpędza w depresję. Jak alkohol wpływa na ludzki mózg. Tutaj, jak znany psychiatra wyjaśnia wpływ alkoholu na mózg : Wiele słyszymy o wpływie alkoholu na mózg i na organizm, głównie dlatego, że alkohol jest uważany za środek uspokajający. Jeżeli wskutek narażenia na wpływ alkoholu w okresie płodowym pojawiają się objawy uszkodzenia mózgu, ale brak innych cech typowych dla FAS, mówimy o związanym z alkoholem zaburzeniu rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (alcohol-related neurodevelopmental disorder - ARND).


Inne zagrożenia zdrowotne związane z konsumpcją alkoholu. Inne z badań, których wyniki opublikowano w kwietniowym wydaniu Human Psychopharmacology wykazało związek pomiędzy negatywnym wpływem spożywania alkoholu na wielkość mózgu. Doszli do wniosku, że kurczenie się mózgu spowodowane małym do umiarkowanym spożyciem alkoholu.


Wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej, jest kontynuo-wane w dalszych częściach układu pokarmowego, zwłaszcza w jelitach. Stamtąd przenika do krwi, a następnie do mózgu. Działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy jest dwukieru-nkowe: wywołuje on stopniowe uśpienie a także znieczulenie. Słaba pamięć, niewyraźna mowa, zaburzona koordynacja. Wiemy, że nadmierne spożycie alkoholu wpływa na pracę mózgu w krótkim terminie.


Zobaczmy, jak wpływ alkoholu na mózg może prowadzić do wystąpienia udaru. Choroby układu krążenia są grupą zaburzeń pracy serca i naczyń krwionośnych. Marihuana - jej wpływ na zdrowie jest negatywny. Zawiera deltatetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne.


Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu. Na temat alkoholu i jego skutków na nasze zdrowie i samopoczucie krąży wiele opinii – zarówno prawdziwych, jak i fałszywych. Poniżej rozwiewamy wątpliwości – wyjaśnimy Wam, co jest faktem, a co mitem.


MIT: Odrobina alkoholu, np.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty