Picie dużych ilości alkoholu przez długi czas grozi m poważnych i trwałych zmian w mózgu. Uszkodzenie może powstać bezpośrednio pod wpływem alkoholu na mózg lub może być spowodowane pośrednio w wyniku ogólnie słabego zdrowia lub ciężkiej choroby wątroby. Według duńskich naukowców wyjaśnieniem takiego działania alkoholu może być jego wpływ na męskie hormony płciowe, takie jak testosteron.
Według przeprowadzonych badań, nawet ¾ mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem, skarży się także na problemy w sypialni, takie jak niskie libido, zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk. Zwłaszcza, gdy ten organ jest w trakcie rozwoju.
Liczne badania wykazały, że częste i duże spożycie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na mózg i prowadzi do wielu zmian. Badacze na samym wstępie podkreślają, że nadmierne spożycie etanolu bardzo szkodzi naszemu zdrowiu, więc z napojami wyskokowymi nigdy nie można przesadzać. Dostrzegają jednak pozytywny wpływ niewielkich dawek alkoholu. Eksperyment przeprowadzony na myszach potwierdził, że oddziaływanie wysokich dawek wywołuje stan zapalny układu nerwowego. ALKOHOL USZKADZA ISTOTĘ BIAŁĄ MÓZGU, SZCZEGÓLNIE W REGIONACH ODPOWIEDZIALNYCH ZA KONTROLĘ ZACHOWAŃ.
W alkoholizmie substancja biała w mózgu ulega uszkodzeniu, zwłaszcza w regionach odpowiedzialnych za kontrolę zachowań, czyli też za abstynencję.