poniedziałek, 21 maja 2018

Niemowlak nie chce spać

To teoria, a w praktyce bywa różnie. Są maluchy, które z natury potrzebują trochę mniej snu i nie ma żadnych powodów do obaw. Czasem jednak mogą istnieć konkretne przyczyny przebudzeń dziecka i trudności z ponownym zaśnięciem. Dlaczego niemowlęta nie chcą spać?


Niemowlę nie chce spać, choć wcześniej nie było z tym problemu? Po kilkunastu dniach, kiedy ustali się już wasz ramowy program dnia, będziesz w stanie wychwycić sytuacje, które odbiegają od normy.

Oto, co może przeszkadzać noworodkowi spać. Powszechne jest przekonanie, że niemowlę je, śpi i robi niewiele ponadto – potwierdzają to także treści zawarte w niektórych poradnikach dla młodych mam. A ty zastanawiasz się dlaczego moje dziecko nic chce spać.


Małe dzieci potrzebują dużo snu. Szacuje się, że noworodek przesypia około godzin na dobę. Ciekawe w takim razie, dlaczego my, rodzice, słaniamy się na nogach z niewyspania i bezskutecznie usiłujemy ukołysać nasze maleństwa? Jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy infekcji, maluch może być nerwowy i nie móc zasnąć. Jedne niemowlęta już od okresu noworodkowego dobrze śpią, inne dopiero po jakimś czasie zaczynają na raz przesypiać większą ilość godzin.


Tak czy inaczej, w wielu przypadkach rodzic może być zaniepokojony tym, że jego niemowlak nie chce spać.

Być może twój maluszek nie chce spać, bo jest już wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że nie wszystkie niemowlaki potrzebują „przepisowych” godzin snu. Jeśli twój skarb jest wesoły i rozgląda się z zaciekawieniem, prawdopodobnie jest już wyspany.


Dziecko nie chce spać Sen jest określoną formą aktywności, podstawową czynnością ustroju, o szczególnym znaczeniu dla rozwoju układu nerwowego oraz procesów dobrej adaptacji dziecka do otoczenia. Może mieć mnóstwo powodów. Dziecko nie śpi, bo jest wyspane Ze snem jest jak z jedzeniejedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej.


Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej. Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Gdy jest głodny, po prostu domaga się piersi lub butelki. I nic go nie obchodzi, że jest noc i rodzice marzą o przespaniu choćby kilku godzin.


Na szczęście po kilku tygodniach okresy czuwania i snu dziecka stają się dłuższe. Na razie nie pozwalam spać mu w dzień dłużej niż godziny, a w nocy (teoretycznie, bo nigdy w nocy tyle nie śpi). Teraz znowu płakał od 1 dopiero udało mi się go uśpić, o miała być kąpiel. Mamy 8-miesięczną córkę, od trzeciego miesiąca życia nasza córka nie przespała całej nocy ani razu.


Przez trzy miesiące spała tylko na rękach. Moja 5-tygodniowa córcia w nocy bardzo ładnie śpi (2-godzin). Ale w dzień nie chce, jest niespokojna.


Powtarza się schemat: pielucha, karmienie, trzymanie do odbicia min.

W ciągu tych minut troszkę pośpi, a resztę czasu jest niespokojna, wierci się na rękach, czasami piszczy, jęczy, przeciąga się. Ratunku, moje niemowlę nie chce spać! Spanie powinno odpowiadać potrzebom całej rodziny, zaspokajać jej potrzeby ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb noworodka i niemowlęcia. Bo jeśli wydaje Ci się, że to nie Ty powinnaś przystosować się do dziecka, a ono do Ciebie – nic bardziej mylnego! Widzę, że ma ochotę na drzemkę po jedzonku ale nawet jak zaśnie budzi się po kilku minutach (zazwyczaj ok 10) od razu z tak wielkimi oczami jakby w ogóle nie spała, reszte czasu spędza na marudzeniu, oglądaniu pokoju i gadaniu.


Witam , pewnie już ten temat był kilka razy przerabiany, ale ja naprawdę potrzebuję pomocy. Mój synek za tydzień skończy pół roczku. Od urodzenia nie może spać i nie jest to moja wina, proszę nie mówcie, że Go tak przyzwyczaiłam, gdyż nie spał już od pierwszej nocy, kiedy był przy mnie w szpitalu. Też sądzę, że to jest silna więź z mamaszą. Dlatego nie do końca chcę to brutalnie przerywać.


Z drugiej strony widzę, że mama ma już dosyć, więc coś zrobić trzeba. Przede wszystkim chciałbym, abym to ja mógł z nią spać, czy inaczej, żeby Malutka chciała ze mną spać. Wtedy mama by odpoczęła i naładowała akumulatory. Przed każdym spaniem pokój powinien być wywietrzony (świeże powietrze pomaga zasnąć, mózg się dotlenia). W cieplejsze dni możesz zostawiać uchylone okno.


Także godziny snu, ponieważ pierwsze miesiące życia malucha przestawiają odpoczynek nocny do góry nogami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty