wtorek, 14 czerwca 2016

Odruch babińskiego u dzieci

Odruch Babińskiego u niemowląt jest prawidłowym fizjologicznym objawem, który wynika z niedojrzałego układu nerwowego. Gdy jednak występuje u starszych dzieci i dorosłych jest oznaką poważnych dysfunkcji neurologicznych i powinien być wskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego struktur ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną odruchu Babińskiego występującego u niemowląt jest naturalna w pierwszych miesiącach życia niedojrzałość układu nerwowego maluszka.


Nie powinno zatem budzić Twoich obaw, jeśli odruch Babińskiego występuje u Twojego dziecka do 2. Jednak po urodzinach wynik badania odruchu Babińskiego powinien być ujemny.

U małych dzieci do wywołania reakcji wystarczy użyć palca. Objaw Babińskiego u dorosłych powinien być ujemny. Oznacza to, że odpowiedzią na wywołanie odruchu powinno być szybkie zgięcie podeszwowe (w dół) wszystkich palców drażnionej stopy. Babińskiego jest naturalnym objawem fizjologicznym i wynika z niedojrzałości układu nerwowego (a dokładnie z niedojrzałych, niezmielinizowanych dróg piramidowych). Po tym czasie zamienia się w odruch objawiający się podwijaniem palców.


Podobnie jak odruch Moro, czy odruch ssania, zaliczany jest on do pierwotnych odruchów niemowlęcia. U zdrowych, donoszonych noworodków może pojawić się tuż po porodzie, albo dopiero w 2-tygodniu życia. Nie występuje natomiast u dzieci z uszkodzeniami dolnej części rdzenia kręgowego.

Na czym polega odruch Babińskiego? Choć sprawdzenie, czy jest on obecny, możliwe jest w zasadzie nawet w warunkach domowych, lepiej udać się z tym do specjalistów: obecność nieprawidłowej odpowiedzi ruchowej stopy na drażnienie może wynikać bowiem z wielu różnych schorzeń. Dodatni objaw Babińskiego to odruch patologiczny, który wskazuje na uszkodzenie w obrębie układu piramidowego.


Wyjątkiem są noworodki i dzieci do 3. Dodatni odruch podeszwowy u dorosłych świadczy o chorobie neurologicznej, takiej jak np. Obustronnie nieobecny (ujemny) odruch Babińskiego uważany jest za normę. Odruch może nawet utrzymać się do lat, choć najczęściej znika po pierwszym pół roku życia. Polega na odruchowym wyprostowaniu palucha z jego zgięciem grzbietowym w trakcie drażnienia skóry boczno-dolnej powierzchni stopy. W związku z tym, że układ nerwowy małych dzieci nie jest w pełni rozwinięty, to pojawienie się dodatniego objawu Babińskiego nie jest powodem do niepokoju.


U niemowląt jest to zjawisko całkowicie normalne i fizjologiczne. Leczenie zaparć u dzieci. O zaparciach mówimy wtedy, gdy dziecko powyżej miesiąca życia oddaje stolec mniej niż razy w tygodniu. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. U dzieci codzienne oddawanie stolca nie jest.


Tutaj specjaliści podają różne informacje. Jedni uznają, że odruch ten może utrzymywać się do pierwszego roku życia, inni obstają przy trzecim roku życia. Przede wszystkim sprawdzamy dwa odruchy - jak dziecko przychodzi na świat ma zawsze odruch moro - rozszerza rączki i reaguje gwałtownie na hałas, ruch i tym podobne rzeczy.

Jeśli odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka powyżej 3. Z taką sytuacją mamy do czynienie u dzieci do drugiego roku życia. Niektóre źródła informują, że o patologicznym objawie Babińskiego możemy mówić dopiero po trzecim roku życia. U noworodków objaw Babińskiego jest jednym z wielu odruchów, które w miarę rozwoju układu nerwowego zanikają.


CZAS DZIECI to portal informacyjno-rozrywkowy dla rodziców, dzieci oraz wszystkich związanych z branżą dziecięcą. Znajdziesz tu informacje jaki i gdzie spędzić czas z dzieckiem. Repertuary kin, teatrów, wydarzenia a także rozrywka, gry i masa konkursów. Dziecko w trakcie sprawdzania odruchu ATOS przyjmuje postawę ciała podobną do tej, jaką przyjmują szermierzy.


Dlatego nazywa się go odruchem szermierza. Występuje u noworodków od urodzenia do ukończenia miesiąca życia. Zauważalny jest około tygodnia trwania ciąży, gdy kobieta doświadcza pierwszych ruchów dziecka.


Babińskiego: dziecko odgina do góry duży palec u nogi w reakcji na delikatne pociągnięcie ręką po jego stopie od pięty do palców. Odruch ten zanika około 6-miesiąca życia i zostaje zastąpiony odruchem podeszwy, czyli zwijaniem placów w stronę podeszwy podczas drażnienia. Odruch chodu automatycznego Gdy lekarz, trzymając dziecko pod paszkami, delikatnie stawia je na płaskiej powierzchni, ono zaczyna maszerować! Ten odruch najczęściej pojawia się w 4. Jeśli chcesz zobaczyć ten cu poproś lekarza o pokazanie, ale nie próbuj sama utrzymywać dziecka w pionie, bo jest to bardzo niebezpieczne dla.


Odruch chodzenia - maluszek trzymany pod paszkami podnosi jedną nóżkę i wystawia ją do przodu, wygląda to tak, jakby maluch robił kroki. Odruchy u noworodków i niemowląt: Dziecko pojawia się na świecie wyposażone w automatyczne zachowania, które pozwalają mu reagować na bodźce pojawiające się w nowym dla niego środowisku. Nazywane są one odruchami. Odruch pełzania – jeśli ułożonemu na brzuchu noworodkowi podrażnimy delikatnie stopę, dziecko zacznie nieznacznie czołgać się do przodu. Odruch utrzymuje się do około miesiąca życia.


Odruch Galanta – odruch sprawdza się u dziecka ułożonego na brzuchu, drażniąc skórę bocznej powierzchni ciała na wysokości lędźwiowej. Odruch Moro, inaczej zwany odruchem obejmowania – odruch występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty