Wtedy należy podjąć decyzję o wykonaniu korony protetycznej. Przygotowanie zęba pod koronę protetyczną wymaga oszlifowania ok. Następnie pobiera się wycisk na model roboczy oraz wycisk na model zębów przeciwstawnych i rejestruje okluzję w celu przesłania danych klinicznych do laboratorium.
Klasyfikuje się jako stałe uzupełnienie protetyczne, czyli takie, które lekarz mocuje trwale. Zakładane są, gdy dochodzi do zniszczenia naturalnej korony zęba na skutek próchnicy, urazu.
Wszystkie stałe odbudowy protetyczne można podzielić na dwie grupy: uzupełnienia jednoczłonowe oraz wieloczłonowe. Są to uzupełnienia charakteryzujące się wysoką estetyką i trwałością. Dwie (lub więcej) korony wraz z przęsłami tworzą z kolei most protetyczny. Oznacza to, że koronę protetyczną osadzamy na stałe na zębie filarowym.
Korony i mosty protetyczne. Trzeba wiedzieć, że ząb filarowy jest to własny ząb pacjenta, odpowiednio przygotowany i oszlifowany o grubość korony. Zadaniem koron jest odbudowa znacznie zniszczonych lub utraconych tkanek i przez to przywrócenie prawidłowej funkcji narządu żucia.
Wkłady koronowo-korzeniowe.