Konstrukcja endoprotezy stawu biodrowego cementowej może ważyć nawet 5gramów. Endoproteza bezcementowa. Składa się na ogół z części metalowej i wkładki polietylenowej.
Głowa może być tytanowa lub ceramiczna, także ceramiczno-cyrkonowa. Alloplastykę cementową stawu biodrowego najczęściej wykonuje się u osób starszych, ze zmniejszoną masą kostną i cierpiących na osteoporozę. Czyli w przypadkach, gdy kość jest osłabiona.
Mocowanie cementowe wspomaga ustabilizowanie protezy w kości oraz wzmacnia ją w trakcie. Kiedy leczenie zachowawcze stawu biodrowego przestaje być wystarczające, należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu całkowitej alloplastyki stawu biodrowego, podczas którego zniszczony staw biodrowy jest zastępowany sztucznym, czyli endoprotezą. Anatomia stawu biodrowego, budowa implantu. Elementy szkieletu budujące staw biodrowy to panewka utworzona przez kości miednicy oraz głowa kości udowej.
Alloplastyka stawu biodrowego jest operacją polegającą na wymianie chorego stawu biodrowego na sztuczny. Podczas operacji usuwa się uszkodzoną głowę kości udowej i wnętrze panewki oraz zastępuje się. Korzyści z implantacji endoprotezy stawu biodrowego.
Przywrócenie sprawności fizycznej u osób po zabiegu jest zależne od wieku, stanu chorego i intensywności rehabilitacji.
Jednym z najczęściej wykonywanych obecnie zabiegów ortopedycznych jest zabieg alloplastyki – polegający na wymianie stawu biodrowego na endoprotezę. W Polsce wykonuje się prawie tys. Głównym powodem operacji jest choroba zwyrodnieniowa, która niszczy staw. Proteza stawu biodrowego – co warto o niej wiedzieć? Fizjoterapia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.
Po cementowej implantacji endoprotezy, w mairę odzyskiwania sprawności operowanej kończyny, chory może wcześniej rozpocząć jej częściowe obciążanie, starając się jednak przy tym przenosić większy ciężar na kule. Następuje to zwykle podczas tygodnia po operacji. Wszystkie endoprotezy stawu biodrowego, niezależnie od materiałów i kształtu, można podzielić na dwa typy, a różnica między nimi polega na sposobie osadzenia w tkance kostnej.
Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Staw biodrowy tworzą głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej. Kto odniesie korzyść z zabiegu?
Objawy te są spowodowane zniszczeniem powierzchni stawowych tworzących staw biodrowy, a zniszczenie to może mieć bardzo różną etiologię. Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce. Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane.
Niestety jak każdy mechanizm proteza ulega także zużyciu, nie podlega ona niestety procesom regeneracji jak naturalny staw biodrowy cz łowieka. Po tym czasie oczywiście pacjent nie jest skazany na niesprawność. Z powodzeniem wymienia się (zabieg rewizyjny) zużyte elementy protezy na nowe.
Zastępowane są one przez protezę – głowa kości udowej metalową „kulką”, a panewka. Protezy stawu biodrowego w zależności od sposobu mocowania implantu w kości dzielimy na cementowe oraz bezcementowe. Cel operacji i rehabilitacja po wszczepieniu stawu biodrowego. Według badań, większość pacjentów w ciągu czterech miesięcy odstawia środki przeciwbólowe. Zabieg endoprotezy stawu biodrowego zmniejsza bowiem znacznie uczucie stałego bólu sprzed operacji.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego – wczesna rehabilitacja. PRZEWODNIK PO ENDOPROTEZIE STAWU BIODROWEGO. Brown i Gorman (4), którzy pro-wadzili swoje doświadczenia w latach 50.
Jednakże powodzenie osiągnięto dopiero dwadzieścia lat później, wykorzystując model cementowej protezy Richard’s Canine II. Stawem szczególnie narażonym na występowanie zmian zwyrodnieniowych będących następstwem uszkodzenia chrząstki stawowej prowadzące do przedwczesnego jej zużycia jest. Wielu starszych ludzi staje wobec konieczności poddania się operacji wszczepienia tzw.
Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego w początkowej fazie leczone są zachowawczo, jednak taki rodzaj postępowania nie zawsze pozwala uzyskać zadowalające efekty. Operacja nie jest skomplikowana, po. Aby endoprotezoplastyka stawu kolanowego przyniosła pożądane efekty, niezbędna jest długa rehabilitacja.
Odpowiednio wykonywane ćwiczenia pomagają usprawnić staw i pozwalają na powrót do codziennej aktywności fizycznej. Sprawdź, na czym polega rehabilitacja po zabiegu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.