poniedziałek, 2 lutego 2015

Narządy dokrewne

Układ dokrewny nazywamy również układem hormonalnym lub wydzielniczym. Odpowiada on, podobnie jak układ nerwowy, za koordynację działania różnych komórek naszego ciała. Gruczoły są to narządy powstałe przeważnie z nabłonka, posiadającego zdolności wydzielnicze. Liczba gruczołów w organizmie jest bardzo duża, najwięcej jest ich w układzie trawiennym.


Gruczoły z reguły wypro­wadzają swą wydzielinę drogą przewodów - są to gruczoły wydzielania wewn. Gruczołami mogą być pojedyńcze komórki, ich skupienia lub wyodrębnione narządy.

Gruczoły dokrewne inaczej zwane gruczołami wydzielania wewnętrznego lub gruczołami endokrynowych. Nazwa tych gruczołów wywodzi się stą że. Działa on dzięki hormonom, które są produkowane przez narządy i gruczoły. Układ ten jest ogółem narządów wytwarzających do krwi lub chłonki swoiste substancje chemiczne zwane hormonami, które regulują przede zmiany przystosowawcze związane z metabolizmem, wzrostem i rozmnażaniem. Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym.


Układ hormonalny w organizmach żywych pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy. Hormony wpływają na te narządy, które mają odpowiedni odbiornik. Oprocz hormonów wytwarzanych przez narządy dokrewne istnieją też hormony tkankowe mające lokalne działanie.


Wymaga tutaj jednak podkreślenia, że wyżej wymieniono tylko klasycznie zaliczane do układu dokrewnego narządy - tak naprawdę bowiem organów, które wykazują czynność wewnątrzwydzielniczą, jest w ludzkim ciele zdecydowanie więcej.

Poszczególne hormony oddziałują na określone narządy, tkanki czy procesy zachodzące w organizmie. Takie działanie hormonów nazwane jest działaniem swoistym. OPIS PREPARATU 3Przekrój strzałkowy głowy i. Nazwa gruczoł dokrewny pochodzi od tego, że substancje produkowane przez te narządy nie jest wydzielana na zewnątrz organizmu, tylko dostaje się do krwi. Wraz z krwią wydzielina gruczołu wydzielania wewnętrznego, czyli hormon, dostaje się do miejsc przeznaczenia, którymi są tkanki lub narządy. Książka weterynaryjna: Anatomia zwierząt do kolorowania.


Aparat ruchu to nowoczesne oraz przyjazne opracowanie przeznaczone dla studentów medycyny weterynaryjnej. Składa się na niego pięć rozdziałów. Pierwszy zawiera wiadomości ogólne, natomiast kolejne – ujętą topograficznie. Zaletą podręcznika jest styl, w jakim został napisany, oraz odpowiadające treści rysunki, które można pokolorować. Ułatwia to zrozumienie i przyswojenie trudnych zagadnień.


Hormony są produkowane nie tylko przez wyspecjalizowane gruczoły dokrewne, ale także przez inne narządy i tkanki, np. Polecenie Trzustka produkuje enzymy trawienne oraz hormony. Zaznacz rodzaj nerwów, do których należy nerw przedsionkowo-ślimakowy.


Podaj nazwy zmysłów, których narządy unerwiane są przez nerw przedsionkowo-ślimakowy. Na schemacie, w sposób ogólny, przedstawiono mechanizm regulacji stężenia glukozy we krwi człowieka. Uzupełnij powyższy schemat tak, aby ilustrował zaburzenie homeostazy glukozowej, które zostało spowodowane pominięciem posiłku.


W tym celu spośród odpowiedzi zamieszczonych w każdej ramce 1. Dostają się one do krwi i organizmu, wpływając na niego w różny sposób.

Niektóre narządy są jakby takimi regulatorami procesów zachodzących w innych narządach i tkankach. Nie posiadają one przewodów ani błony podstawowej. Zawiera jedenaście rozdziałów obejmujących wiedzę z zakresu budowy narządów poszczególnych układów organizmu, w tym jam ciała, błon surowiczych i krocza, a. Narządy uwalniają swoje wydzieliny do krwi i chłonki. Narządami wewnętrznymi układu rozrodczego są u kobiet macica i jajniki z jajowodami, znajdujące się w dolnej części jamy brzusznej. Najbardziej rozproszonym układem jest układ dokrewny, wydzielający do krwi substancje regulujące pracę innych narządów – hormony.


Przysadka mózgowa jest niewielkim gruczołem o masie 6g wchodzącym w skład międzymózgowia. Leży w zagłębieniu czaszki, u postawy mózgu. Zbudowane z komórek nabłonkowych zewnątrzwydzielnicze i wewnątrzwydzielnicze narządy, wydzielające różne substancje niezbędne organizmowi, oddziałujące wybiórczo na określone komórki i tkanki.


Gruczoły wydzielania wewnętrznego produkują hormony i wydzielają je bezpośrednio do krwi , zewnątrzwydzielnicze natomiast mają przewody, przez które wydzielina trafia na.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty