Ortodoncja zmienia się każdego roku. Kolejne wersje zamków ortodontycznych, łuków, tub, pierścieni, specjalistycznych kleszczy i narzędzi, wierteł, aparatów elastycznych oraz wielu innych produktów, to tylko część nowej rzeczywistości. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się je odpowiednio do wady pacjenta.
Zamek jest całkowicie przezierny, dzięki czemu dopasowuje się idealnie do koloru szkliwa i jest mało widoczny w jamie ustnej.
Najnowsza technologia zastosowana przy produkcji pozwoliła na stworzenie trwałego zamka o bardzo niskim profilu (mm) i gładkich krawędziach podnoszących zdecydowanie. Odklejony zamek lub pierścień nie wypadnie z buzi, ponieważ przymocowany jest do łuku specjalnymi ligaturami, ale może trochę przesuwać się i poruszać, co powoduje nieprzyjemne uczucie. Jeśli nie czujemy znacznego dyskomfortu, możemy zgłosić awarię aparatu podczas kolejnej wizyty kontrolnej. Jeśli odklejony zamek ruszając się drażni śluzówkę można się od niego uwolnić - zdjąć ligaturę i wyplątać z aparatu. Wystający drut Jeśli wystaje drut i drażni śluzówkę (a niemożliwy jest kontakt z lekarzem) pacjent może spróbować sam przyciąć wystającą końcówkę drutu.
Należy użyć do tego celu ostrych cążek.